Jak využít maximální přenosové rychlosti u SSD disků? Správným výběrem SATA řadiče, ale i použitím správné verze PCI-e sběrnice.
Sběrnice SATA 6G dosahuje datové propustnosti 600MB/s a vznikla hlavně kvůli SSD diskům. Jak této rychlosti maximálně využít? Předpokladem plného využití je nejen výběr řadiče, ale i použití správné verze PCIe sběrnice.
Od roku 2010 se můžeme setkávat stále častěji se sběrnicí SATA 6G. Sběrnice SATA 6G revize 3.0 dosahuje maximální datové propustnosti 600MB/s.
Tato sběrnice vznikla hlavně kvůli SSD diskům, které jsou stále rychlejší a rychlejší a dnešní SSD disky již dosahují přenosových rychlostí kolem 500MB/s.
Jak ale této rychlosti moderních SSD disků správně využít?
Předpokladem pro plné využití rychlosti moderních SSD disků se specifikací SATA 6G s maximálními rychlostmi kolem 500MB/s je použití správného řadiče, ale také správné PCIe sběrnice pro tento řadič.
Výběr řadiče:
V nabídce značky AXAGON najdete řadiče s poslední generací SATA 6G pro stolní počítače PCES-SA2, PCES-SA4 a PCES-SH4.
Použití správné PCIe sběrnice:
PCIe sběrnice ve verzi 1.0a (1.1) poskytuje maximální datovou propustnost pro jednu linku 250 MB/s. Pokud tedy řadič SATA 6G zapojíte do slotu PCIe x1 revize 1, bude rychlost SSD disku limitována propustností sběrnice 250MB/s. V praxi tak lze docílit reálné rychlosti přenosu 200MB/s (PCIe 1.x používá 8b/10b kódování, které ale vyžaduje 20 % režii při přenosu dat).
PCIe sběrnice ve verzi 2.0 (2.1) poskytuje maximální datovou propustnost pro jednu linku 500 MB/s. Zapojením řadiče SATA 6G do slotu PCIe x1 revize 2, lze využít maximální rychlosti přenosu dat z SSD disku 400MB/s (po odečtení režie samotné sběrnice).
Pokud chcete využít potenciál nového SSD disku na maximum, lze s výhodou použít řadič PCES-SH4, který pro zvýšení datové propustnosti používá 2 linky PCIe. PCIe sběrnice ve verzi 2.0 (2.1) tak poskytuje maximální datovou propustnost pro dvě linky 1000 MB/s. Lze tak využít maximální rychlosti přenosu dat z SSD disku 800MB/s (po odečtení režie samotné sběrnice).