Celý svět hledá nová řešení pro náhradu křemíkových unipolárních tranzistorů, které se využívají například v nabíječkách pro mobilní telefony a notebooky. Ty se používají od 80. let 20. století a nyní, jak se zdá, se blíží svému výkonnostnímu maximu.
Jednou z prvních vlaštovek, která se jako náhrada křemíku nabízí, je technologie GaN na bázi nitridu gallia.
Gallium Nitride je chemická sloučenina složená z dusíku a gallia, která se původně používala k výrobě LED. Umožňuje přenášet mnohem vyšší výkon, čímž je účinnější a vytváří tak méně tepla. Tím se omezí potřeba chlazení a je možné dosáhnout nižší hmotnosti i rozměrů. Díky těmto unikátním vlastnostem se stala oblíbeným prvkem pro výrobu nabíječek.
GaN nabíječka má menší spotřebu energie, ale zároveň je výkonnější, takže dobíjí telefony mnohem rychleji než nabíječka na bázi křemíku. Je výrazně lehčí a kompaktnější, což umožňuje brát ji všude s sebou a nabíjet s ní např. notebook. Díky nižšímu stupni zahřívání je rovněž dosaženo i delší životnosti. Například naše AXAGON ACU-DPQ65.
Dalším materiálem, jež se v poslední době začíná objevovat v souvislosti s nabíjením, je Super silicon nebo také super křemík. Jeho výhody jsou v hustotě, tepelné vodivosti a účinnosti přeměny. Díky použití super křemíku může nabíječka dosáhnout menších rozměrů a zachovat si potřebný výkon. Dále je schopná bezpečného a stabilního provozu při vyšších teplotách.
I když nabíječky GaN mohou dosahovat mnohem vyšších výkonů, nabíječky s technologií Sil vám umožní bezproblémové a rychlé dobíjení vašich mobilních zařízení při zachování příznivé ceny. Zkuste AXAGON ACU-PQ30 a v bílé barvě ACU-PQ30W.
Do budoucna můžeme očekávat, že další technologie zpracování nabíječek budou přibývat. Již teď jednotlivé firmy spolu soupeří, kdo přijde s větším výkonem a kratší dobou nabíjení. Uvidíme, kam až nás pokrok zavede a k jakým výkonů se při nabíjení telefonů a notebooků dostaneme. Nechme se překvapit.
Vše co jste chtěli vědět o nabíječkách ACU-DPQ65, ACU-PQ30 a ACU-PQ30W.