Elektronická občanka - vše co jste chtěli vědět

Již nějakou dobu jsou u nás vydávány pouze občanské průkazy se strojově čitelnými údaji a elektronickým čipem. Ruku na srdce, využíváte ji v plném rozsahu a víte, k čemu je dobrá? V případě, že ne, vězte, že držíte v ruce klíč k pohodlné komunikaci s úřady a rychlý přístup k informacím. eObčanka vám totiž umožní online prokazování totožnosti a uložení kvalifikovaných a autentizačních certifikátů, a tím i přístup ke službám veřejné správy přes internet. Jediné, co musíte udělat, je:



a) Aktivovat si čip občanského průkazu na úřadě, nejlépe hned při převzetí dokladu. V případě, že o elektronické využití občanského průkazu nestojíte a jste zastánci osobního kontaktu, čip si aktivovat nemusíte. Pokud si to později rozmyslíte, můžete o aktivaci zažádat kdykoliv později na libovolném úřadu obce s rozšířenou působností.  Oproti tomu deaktivace elektronického čipu je krokem, který je definitivní a nelze jej vrátit. To znamená, že v případě, že si chip necháte deaktivovat a později se rozhodnete opět využívat, budete si muset zažádat o nový občanský průkaz.
Aktivaci provedete zadáním dvou číselných kódů identifikačního osobního kódu (IOK) a deblokačního osobního kódu (DOK).
IOK – je kód pro přístup k identifikačnímu certifikátů (určitý druh PIN kódu) musí obsahovat 4 – 10 číslic.
DOK – má vám umožní odblokovat IOK v případě, že jste zadali 3x po sobě špatný kód (něco jako PUK kódu). Když se vám podaří i tento kód zadat 10x špatně, nezbývá než se dostavit na úřad, kde vám ho za správní poplatek 100Kč odblokují.
Doporučujeme zadávat vždy kódy bezpečné, které nelze snadno uhádnout, nenosit kódy pohromadě s občanským průkazem a nikomu je nesdělovat, aby nemohlo dojít ke zneužití vaší identity.

b) Stáhnout a nainstalovat si aplikaci eObčanka ze stránek https://info.eidentita.cz/Download/
K čemu eObčanku využijete konkrétně?  Z pohodlí domova či kanceláře:
• podáte daňové přiznání
• můžete komunikovat s Českou správou sociálního zabezpečení
• zjistíte aktuální bodový stav řidiče
• zjistíte údaje z katastru nemovitostí
• získáte potvrzení o pracovní neschopnosti
• obdržíte eRecept
• získáte výpis z rejstříků trestů

c) Pořídit si čtečku čipových karet
Samotná eObčanka vám nepomůže. K tomu, abyste se mohli přihlásit, potřebujete čtečku čipových karet. Jednoduše ji připojíte k počítači a na pokyn aplikace do ní zasunete eObčanku. Tím se identifikujete a úřední systém ví, že komunikuje právě s vámi.

Jistě někteří z vás namítnou, že máte datovou schránku a můžete využívat některé služby i bez eObčanky. To je sice pravda, ale do budoucna se využití eObčanek bude rozšiřovat o služby, které vyžadují nejvyšší možné zabezpečení. Ale nebojte se, o vaši datovou schránku nepřijdete, jednoduše ji využijete spolu s eObčankou. Navíc to vypadá, že ještě nějakou dobu se přeplněným čekárnám úřadů rádi vyhneme.

Vše co jste chtěli vědět o čtečce CRE-SM2.
Pro čtečku si skočte sem.